نقش طراحی گرافیکی در رشد یک برند
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷
معرفی چند استارت‌آپ حوزه سلامت مبتنی بر بلاک چین
مرداد ۲۱, ۱۳۹۷

بلاک چین، فناوری انجام معاملات بدون واسطه

شرکت‌ها و سازمان‌هایی که که اجازه ثبت و به اشتراک‌گذاری اطلاعات را به کاربران می‌دهند، مجموعه اطلاعات کاربرانشان را در یک پایگاه داده ثبت می‌کنند که علاوه بر شخص، مدیران و کارکنان مشخصی از شرکت نیز مجاز به تغییر آن اطلاعات هستند. درواقع شرکت واسطه‌ای مابین کاربر و مخاطبان به شمار می‌رود و بر تمان اطلاعات شما کنترل دارند. این شیوه در ثبت اطلاعات در بسیاری از کسب و کارها قابل مشاهده است. به عنوان مثال می‌توان شبکه‌های اجتماعی را نمونه‌ای از این شرکت‌ها نام برد. در این شبکه‌ها زمانی‌که پیامی توسط کاربر ارسال می‌گردد، این پیام در پایگاه داده آن شرکت ثبت می‌شود و قابل تغییر یا حذف توسط مدیران آن شبکه است.

مثالی دیگر در این زمینه سیستم بانکداری است. شما وقتی حسابی در یک بانک باز می‌کنید، تمام اطلاعات حساب شما در پایگاه داده آن بانک ثبت می‌شود و علاوه بر شما، بانک نیز به اطلاعات شما دسترسی دارد. یکی از مسائلی که در این سیستم دیده می‌شود این است که بانک به عنوان نگهدارنده اموال شما، این حق را برای خود در نظر می‌گیرد که در مواقع لزوم مثلاً تأخیر در پرداخت بدهی بانکی حساب شما را مسدود کند. همچنین اگر شما در ازای خرید یک کالا به شخصی یک چک بدهید، آن شخص باید به بانک طرف قرارداد شما مراجعه کرده و مبلغ چک را دریافت کند. در این شیوه معاملاتی، بانک واسطه مابین کاربر و مشتری است.

در سال‌های اخیر فناوری جدیدی تحت عنوان بلاک چین (BlockChain) شکل گرفته است که مبتنی بر توزیع پایگاه داده میان تمام کاربران است. در این شیوه از ثبت اطلاعات، داده‌ها در پایگاه داده‌ای که به صورت عمومی برای تمام کاربران قابل روئت است، ثبت می‌شود. بنابراین هیچ شخص یا سازمانی صاحب پایگاه داده نیست و حق دسترسی به آنت را ندارد. این شیوه از ثبت اطلاعات باعث افزایش امنیت و اعتماد کاربران می‌شود. نمونه اولیه کاربرد بلاک چین را می‌توان در ارزهای دیجیتال مشاهده نمود. بیت کوین ارز دیجیتالی است که در آن از این فناوری استفاده شده است. در این شیوه، معامله مابین دو نفر به صورت مستقیم و بدون نیاز به واسطه یا شاهد انجام می‌شود و تمام تراکنش‌ها در پایگاه داده‌ای که قابل روئت برای همگان است، ثبت می‌شود. بنابراین همه افراد یک نسخه از پایگاه داده را در اختیار دارند.

امنیت بالا مزیت استفاده از این فناوری است. بنابراین هیچکس نمی‌تواند تغییری در اطلاعات خود دهد مگر اینکه این تغییر توسط بیش از ۵۰ درصد از کاربران تأیید شود. مثلاً در سیستم معاملات دیجیتال کسی نمی‌تواند دارایی خود را بر اساس میل خود افزایش دهد، زیرا یک نسخه از پایگاه داده در اختیار همه است و در صورت مغایرت پایگاه داده شخص با دیگران، تقلب شخص مشخص می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *