چند نکته ساده درباره فین‌تک که باید بدانید

چند نکته ساده درباره فین‌تک که باید بدانید

business hand pushing fintech or financial technology button on a touch screen interface

به عنوان یک تعریف ساده می‌توان گفت که فین‌تک کاربرد فناوری در ارائه خدمات و محصولات مالی است. کسب و کارهای فعال در زمینه فین‌تک درواقع با بکارگیری تکنولوژی سعی در ساده‌سازی خدمات مالی دارند. این کسب و کارها الزاماً باید در حوزه‌های بانکداری، پرداخت، بورس و بیمه فعالیت داشته باشند تا در این دسته قرار گیرند.

در مورد رابطه‌ی فین‌تک و بانک‌ها نظرات متفاوتی وجود دارد. عده‌ای بر این باورند که اساساً فعالیت‌ فین‌تک باید مجزا از فعالیت بانک‌ها باشد. در حقیقت این افراد عقیده دارند که قرار گرفتن چنین تکنولوژی‌هایی در زیرمجموعه‌ی بانک‌ها و مؤسسات مالی با اهداف پایه‌ای تشکیل آنان مغایرت دارد. به نظر می‌رسد که بهترین راهکار در این زمینه این باشد که فین‌تک به عنوان مکمل فعالیت‌های مالی بانک‌ها عمل نمایند. به عبارت بهتر فین‌تک نه زیرمجموعه‌ی بانک‌ها باشند و نه رقیبی برای آن‌ها.

fintech

فین‌تک صنعت نیست؛ فین‌تک یک مفهوم است

صنعت یعنی مجموعه کسب‌وکارهایی که در یک بخش مشخص فعالیت می‌کنند و می‌توانند جایگزین یکدیگر شوند، مانند صنعت حمل و نقل. وقتی از صنعت صحبت می‌کنیم از یک بلوغ صحبت می‌کنیم. کسب‌وکارهای فعال در زمینه فین‌تک هنوز در ابتدای راه هستند و نمی‌توان نام صنعت را بر آن‌ها گذاشت.

فین‌تک لزوماً استارت‌آپ نیست

استارت‌آپ به کسب و کارهای نوپایی گفته می‌شوند که با توجه به شرایطشان احتمالاً در سال‌های بعد رشد می‌کنند و به شرکت‌های بزرگی تبدیل می‌شوند. فین‌تک بستری است که در دل خود طیف وسیعی از کسب و کارها را شامل می‌شود. این کسب و کارها ممکن است در مرحله استارت‌آپ باشند و یا این مرحله را رد کرده و به شرکت‌های بزرگی تبدیل شده باشند.

فین‌تک آمیخته با نوآوری است

نوآوری در دل فین‌تک قراردارد و ترکیب “نوآوری‌های فین‌تک” غلط است. کسب و کارهای حوزه مالی اگر خالی از نوآوری باشند، فین‌تک به حساب نمی‌آیند. این نوآوری باید باعث تسهیل خدمات مالی برای شهروندان شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *