بلاک چین، فناوری انجام معاملات بدون واسطه
مرداد ۲۰, ۱۳۹۷
دستیار رزومه لینکدین ابزاری برای نوشتن رزومه در مایکروسافت ورد
مرداد ۲۲, ۱۳۹۷

معرفی چند استارت‌آپ حوزه سلامت مبتنی بر بلاک چین

بلاک چین پتانسیل بالایی دارد و می‌تواند با از بین بردن دخالت سازمان‌ها و مؤسسات، مدیریت داده‌ها و تصمیم‌گیری را بر عهده کاربران قرار دهد. شرکت‌های بسیاری اهمیت این فناوری را به خوبی درک کرده‌اند و اقدام به ساخت استارت‌آپ‌هایی مبتنی بر این فناوری نموده‌اند. از جمه می‌توان به حوزه سلامت اشاره نمود. در این حوزه می‌توان با تبعیت از تکنولوژی بلاک چین، کاربران را ترغیب به فعالیت بدنی نمود در نهایت اطلاعات مربوط به سلامت هر شخص را در اختیارش قرار داد. این اطلاعات در اختیار هیچ سازمان و ارگان دیگری قرار نمی‌گیرد و خود شخص با تحلیل داده‌ها می‌تواند بهترین تصمیم را در جهت بهبود سلامت خود بگیرد.

در ادامه قصد داریم چند استارت‌آپی که در این زمینه فعالیت دارند را معرفی کنیم:

۱- استارت‌آپ Bowhead Health :

هدف از ساخت این استارت‌آپ تبدیل خدمان مرتبط با سلامت به فرآیندی سرگرم‌کننده است. این اپلیکیشن یک سری اطلاعات را به عنوان ورودی از کاربر دریافت می‌کند و در نهایت پیشنهاداتی را جهت بهبود سلامت فرد به او می‌دهد. کاربر همچنین می‌تواند پس از انجام فعالیت‌های داده شده، میزان پیشرفت خود را رصد کند.

پس از اینکه کاربران به اهدافی که برای آن‌ها تنظیم شده است می‌رسند، توکن دریافت می‌کنند. همچنین این افراد می‌توانند داده‌های خود را به صورت ناشناس در اختیار مؤسسات درمانی قرار دهند و به ازای آن توکن دریافت نمایند. دریافت این توکن‌ها توسط کاربر، انگیزه او را برای ادامه همکاری افزایش می‌دهد.

۲- استارت‌آپ Sweatcoin :

این اپلیکیشن تعداد قدم‌های کاربر را شمارش کرده و سپس بر اساس واحد پول مربوط به نرم‌افزار، به آن‌ها جایزه می‌دهد. کاربر به کمک این واحد پول می‌تواند جهت خرید تجهیزات ورزشی و ثبت‌نام در باشگاه‌های ورزشی استفاده کند. مهم‌ترین تفاوت این اپلیکیشن با سایر اپلیکیشن‌های این حوزه این است که تنها بر روی فعایت شخص در فضای باز تمرکز دارد. دلیل این امر جلوگیری از سوء‌استفاده برخی از کاربران است. همچنین این شرکت معتفد است که ورزش کردن در محیط باز برای سلامتی روحی و روانی شخص بسیار مفید است.

۳- استارت‌آپ wHealth :

این استارت‌آپ نیز مانند سایر استارت‌آپ‌های مورد استفاده در این حوزه اقدام به دریافت اطلاعاتی از کاربران می‌کند و در نهایت با فروش این داده‌ها به مؤسسات درمانی به کاربر توکن می‌دهد. کاربر همچنین می‌تواند با شرکت در چالش‌های مختلف که برایش تعبیه شده است، توکن دریافت کند و سپس از آن‌ها برای خرید برخی از محصولات در درون اپلیکیشن استفاده کند.

۴- استارت‌‍آپ Lympo.lo :

این اپلیکیشن زمینه کاری مشابه با Bowhead دارد و به تشویق کاربران برای انجام فعالیت‌های بدنی می‌پردازد. در این اپلیکیشن هم اهدافی برای کاربران مشخص می‌شود و با دادن توکن به آن‌ها، کاربران را برای رسیدن به اهداف بیشتر ترغیب می‌کند. از توکن‌های بدست آمده می‌توان جهت تهیه محصولات و خدمات مرتبط با تناسب اندام استفاده کرد. این استارت‌آپ همچنین داده‌های جمع‌آوری شده در اپلیکیشن را به سایر کارآفرینان این حوزه می‌فروشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *